9 راه برای پرپشت شدن ابروها

شرکت های لوازم آرایشی مداد، ژل و سایر محصولاتی را به بازار عرضه می کنند که می توانند به پرپشت تر نشان دادن ابروهای شما کمک کنند. اما آیا راهی برای پرپشت تر شدن ابروها بدون اتکا به آرایش وجود دارد؟

چه ریزش مو داشته باشید و چه فقط ابروهای نازک طبیعی داشته باشید، اگر می خواهید ابروهای پرپشت تری دارید، درمان های خانگی متعددی وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید. ببینید تحقیق چه می گوید.

1. روغن نارگیل

محبوبیت روغن نارگیل هم به عنوان روغن پخت و پز و هم به عنوان مکمل غذایی افزایش یافته است. همچنین به عنوان مفید برای مو و پوست در صورت استفاده موضعی تبلیغ می شود.

در حالی که این روغن به طور گسترده برای نگرانی های سلامت عمومی، مانند کاهش وزن و زوال عقل مورد مطالعه قرار گرفته است، هیچ داده علمی گسترده ای وجود ندارد که از استفاده از روغن نارگیل برای افزایش ضخامت مو پشتیبانی کند.

با این حال، سر و صدای روغن نارگیل برای سلامت مو در بازار سلامت طبیعی ادامه دارد.

برای استفاده از آن: به سادگی مقدار کمی روغن را در دستان خود گرم کرده و آن را در ناحیه ابرو ماساژ دهید. می توانید روغن را یک شبه روی پوست بگذارید و صبح آن را بشویید.

2. روغن درخت چای

مانند روغن نارگیل، روغن درخت چای ظاهراً با ایجاد یک سد مرطوب کننده برای سلامت سلولی و فولیکولی، رشد و ضخامت ابرو را تحریک می کند.

روغن درخت چای که در گذشته برای بریدگی ها و سایر جراحات استفاده می شد، یک درمان پوستی است. این در بسیاری از محصولات بدون نسخه موجود است، اما می‌توانید عصاره‌های روغن درخت چای را نیز پیدا کنید تا مستقیماً روی ابروهای خود بمالید.

در حالی که روغن درخت چای ممکن است به عنوان یک درمان جایگزین برای رشد ابروهای ضخیم تر مورد تمجید قرار گیرد، هیچ مطالعه علمی که این ادعاها را تأیید کند وجود ندارد.

به عنوان مرکز ملی سلامت تکمیلی و یکپارچه (NCCIH)منبع مورد اعتمادگزارش ها، مطالعات کمی با انسان انجام شده است. از این میان، تنها نتایج امیدوارکننده برای روغن درخت چای شامل درمان آکنه و عفونت‌های قارچی است.

برای استفاده: روزانه روی ابروهای خود بمالید و بگذارید یک شب بماند.

در حالی که تحقیقات نشان می دهد فواید سلامتی وجود دارد، سازمان غذا و دارو (FDA) خلوص یا کیفیت اسانس ها را کنترل یا تنظیم نمی کند. مهم است که قبل از شروع استفاده از روغن‌های ضروری با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید و حتماً در مورد کیفیت محصولات یک برند تحقیق کنید. همیشه قبل از امتحان یک اسانس جدید یک آزمایش پچ انجام دهید و هر اسانس را با روغن حامل رقیق کنید تا پوست شما نسوزد.

3. روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس شاید بیشتر به دلیل اثرات آرام بخش آن شناخته شده است. هنگامی که به صورت موضعی استفاده شود، تصور می شود که با ریزش مو نیز مبارزه می کند.

از نظر مطالعات علمی، به نظر می رسد اسطوخودوس فقط در درمان استرس نویدبخش است. در حالی که به طور کلی به عنوان یک درمان ریزش مو مضر در نظر گرفته نمی شود، هیچ مطالعه کیفی اثربخشی این استفاده را تایید نمی کند.

برای استفاده از آن: روزانه عصاره اسطوخودوس را در ناحیه ابرو ماساژ دهید تا یک مراسم آرامش بخش داشته باشید. همچنین باید روغن را روی قسمت دیگری از پوست خود آزمایش کنید، زیرا ممکن است در برخی افراد باعث ایجاد جوش شود.

4. نخل اره

نخل اره ای مکملی است که گاهی برای درمان ریزش مو استفاده می شود.

برخی از مردم توت ها را می خورند، در حالی که برخی دیگر از عصاره، کپسول یا چای استفاده می کنند. این فرم ها روزانه به عنوان مکمل های خوراکی مصرف می شوند. نخل اره معمولاً به صورت موضعی استفاده نمی شود.

در حالی که نخل اره ای به طور گسترده برای مشکلات پروستات و عفونت های دستگاه ادراری مورد مطالعه قرار گرفته است،NCCIHمنبع مورد اعتماداشاره می کند که مطالعات کمی برای کاربردهای دیگر وجود دارد. این بدان معنی است که تحقیقات در مورد ایمنی و اثربخشی برای رشد موهای ابرو محدود است.

5. نظافت هوشمندانه

در برخی موارد، دستیابی به ابروهای ضخیم‌تر ممکن است صرفاً به تکنیک‌های آرایش مناسب بستگی داشته باشد. این نکات را حتما رعایت کنید:

 • از پرکردن بیش از حد ابروهای خود خودداری کنید.
 • همیشه موهای زائد را فقط در نور کسل کننده بردارید. کار در نور روشن منجر به افزایش بیش از حد می شود.
 • از فشار دادن بیش از حد به ناحیه مورد نظر با مداد ابرو خودداری کنید.
 • هر روز ابروهای خود را با برس یا اسپول ابرو بکشید.

پس از چند هفته، عادات خوب نظافت احتمالا نتیجه خواهد داد. اگر هنوز نتیجه ای نمی بینید، با یک متخصص پوست در مورد مداخلات شدیدتر صحبت کنید.

پیوند جراحی ممکن است در موارد ریزش موی قابل توجه یا آسیب فولیکول استفاده شود. این روش برای موارد ضربه یا ریزش موی گسترده توصیه می شود.

6. استرس زدایی

وقتی افرادی که تحت استرس هستند، جملاتی مانند «فکر می‌کنم موهایم را از دست بدهم» به زبان می‌آورند، ممکن است درگیر چیزی شوند.

آمطالعه 2021منبع مورد اعتمادموش‌ها پیشنهاد کردند که هورمون استرس کورتیکوسترون می‌تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد.

Erum N. Ilyas ، MD، MBE، FAAD، متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره و بنیانگذار و مدیر عامل AmberNoon ، خاطرنشان می کند: «ریزش مو مرتبط با استرس اغلب به عنوان یک «چراغ موتور بررسی» در نظر گرفته می شود .

ایلیا می گوید استرس می تواند منجر به وضعیتی به نام تلوژن افلوویوم شود که چرخه رشد مو را تغییر می دهد. اگرچه اغلب به عنوان دلیلی برای ریزش موی سر در نظر گرفته می‌شود، اما ایلاس می‌تواند ابروها و مژه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

تریکوتیلومانیا ، یا تمایل به کشیدن مو، از جمله زمانی که تحت استرس است، می تواند بر ابروها تأثیر بگذارد.

یافتن راه هایی برای کاهش استرس می تواند به کاهش ریزش موی ابرو کمک کند. به عنوان مثال، مدیتیشن ممکن است کمک کند.

یک مطالعه در سال 2021 روی بیش از 300 نفر نشان داد که انجام تمرینات سلامت روان مبتنی بر مدیتیشن ممکن است میزان هورمون استرس کورتیزول را در مو کاهش دهد.

7. کرم موضعی با بیماتوپروست

ماداروز ابرو وضعیتی است که شامل عدم رشد یا ریزش موهای ابرو می شود. بیماتوپروست ، دارویی که در ابتدا توسط FDA برای رشد مجدد مژه تایید شده بود، ممکن است کمک کند.

آمطالعه موردی 2018منبع مورد اعتمادیک زن 60 ساله مبتلا به این عارضه پیشنهاد کرد که استفاده روزانه از محلول بیماتوپروست 0.03 درصد ممکن است به افراد در دستیابی به رشد پایدار مو کمک کند.

تنها یک شرکت‌کننده وجود داشت، و ایلیا می‌گوید شواهد در مورد رشد مجدد ابروها هنوز حکایتی است. این محصول برای رشد یا رشد مجدد موهای ابرو تایید نشده است.

8. روغن زیتون

شما می توانید روغن زیتون را در محصولاتی که به منظور آبرسانی به قفل های شما هستند، پیدا کنید. اما آیا می تواند به رشد مو به خصوص در اطراف ابرو کمک کند؟

آمطالعه 2015منبع مورد اعتمادموش ها نشان دادند که استفاده از مواد مشتق شده از درختان زیتون می تواند باعث رشد مو شود.

ایلاس می گوید اطلاعات کمی برای حمایت از استفاده موضعی از روغن زیتون برای رشد موهای ابرو وجود دارد.

او می‌گوید: «اگرچه [این] دشوار است که بگوییم روغن زیتون می‌تواند رشد مو را تحریک کند یا خیر، به دلیل فقدان مطالعاتی که این موضوع را تأیید می‌کند، حداقل ممکن است موها را بپوشاند تا دور و ضخامت بیشتری به آن‌ها بدهد.

9. ماساژ

ماساژ ابرو نه تنها ممکن است احساس خوبی داشته باشد، بلکه این احتمال وجود دارد که به طور طبیعی رشد را تحریک کند.

آمطالعه 2016منبع مورد اعتماداز 9 مرد، ماساژ پوست سر می تواند ضخامت مو را افزایش دهد.

این مطالعه کوچک بود، فقط شامل مردان بود و روی رشد موهای سر متمرکز بود. هیچ داده مشابهی برای حمایت از ماساژ برای تحریک رشد موهای ابرو وجود ندارد، اما امتحان کردن آن در حد اعتدال ضرری ندارد.

ایلیا می گوید: «بی دلیل نیست که ماساژ ملایم را برای کمک به گردش خون در این ناحیه امتحان کنید. با این حال، “من نسبت به اصطکاک یا مالش بیش از حد در این ناحیه هشدار می دهم.”

چگونه لکه های طاسی روی ابروهایم را برطرف کنم؟

اول، پیدا کردن علت اصلی لکه های طاسی می تواند به شما کمک کند تا راه حلی برای آن پیدا کنید. دلایل ریزش موی ابرو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فشار
 • تریکوتیلومانیا
 • بیماری های خود ایمنی، مانند آلوپسی آره آتا
 • اگزما
 • شیمی درمانی
 • آلرژی
 • مشکلات تیروئید
 • سن

پزشک مراقبت های اولیه شما می تواند از طریق معاینه یا آزمایش خون به تشخیص مشکل کمک کند. آنها همچنین می توانند شما را به یک متخصص، مانند یک متخصص غدد، متخصص پوست، یا متخصص آلرژی ارجاع دهند.

با این حال، همیشه نمی توان به طور طبیعی نقاط طاسی را برطرف کرد.

برای مثال، افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، ممکن است نیاز به استفاده از محلول های آرایشی داشته باشند. افراد مبتلا به مشکلات تیروئید ممکن است به دستور پزشک خود نیاز به دارو داشته باشند.

ایلاس می گوید راه حل های دیگر برای دستیابی به ابرویی پرپشت تر عبارتند از:

 • میکروبلیدینگ یا خالکوبی آرایشی دائمی
 • استفاده آرایشی از پودر یا محصولات ابرو
 • کاشت مو

سوالات متداول

سوالات بیشتر؟ در زیر شما را تحت پوشش قرار داده ایم.

آیا روغن کرچک باعث رشد ابروها می شود؟

در حال حاضر، هیچ مطالعه بررسی شده ای از استفاده از روغن کرچک برای حمایت از رشد موهای ابرو حمایت نمی کند.

با این حال، مطالعات از2012منبع مورد اعتمادو 2015 نشان داد که ترکیب شیمیایی اسید ریسینولئیک، که تقریبا 90 درصد روغن کرچک را تشکیل می دهد، می تواند به ریزش مو کمک کند.

آیا می توان ابروهای پرپشت تر کرد؟

بستگی دارد. اگر ابروهای نازک شما به دلیل نظافت یا یک مشکل پزشکی قابل کنترل با دارو باشد، موها دوباره پرپشت تر می شوند. اما اگر ابروهای شما به طور طبیعی نازک هستند، همیشه امکان رشد ابروهای ضخیم‌تر وجود ندارد.

ایلیا می‌گوید: «حجم فولیکول‌های موی ما در بدو تولد مشخص می‌شود، و ما واقعاً نمی‌توانیم فولیکول‌های موی واقعی بیشتری اضافه کنیم. این امکان وجود دارد که کیفیت موهایی که از هر فولیکول ایجاد می‌شود در طول زمان از نظر نازک یا ضخیم بودن موها متفاوت باشد.

این امر تحت تأثیر عوامل داخلی و خارجی است، مانند:

 • هورمون ها
 • سن
 • داروها
 • شرایط بهداشتی زمینه ای
 • اصطکاک
 • مالش دادن
 • آراستن
 • چیدن

چقدر طول می کشد تا ابروها دوباره رشد کنند؟

هیچ پاسخ سخت و سریعی نیز برای این سوال وجود ندارد. ایلیا می گوید که پزشکان در طول تاریخ به مردم هشدار داده اند که ابروهای خود را اصلاح نکنند زیرا ابروهای خود دوباره رشد نمی کنند.

ایلیاس خاطرنشان می کند که ابروهای تراشیده شده می توانند تا 6 ماه رشد کنند.

الیاس هم به همین نکته توجه کرده است. او خاطرنشان می کند که عوامل دیگری نیز می توانند بر مدت زمان رشد مجدد موهای ابرو تأثیر بگذارند، مانند:

 • سن
 • داروها
 • جای زخم

در حالی که بیشتر این راه‌حل‌ها مضر تلقی نمی‌شوند، هیئت منصفه هنوز در مورد اثربخشی آنها صحبت نمی‌کند.

به طور کلی، شواهد کمی برای حمایت از درمان های خانگی به عنوان درمان ابروهای نازک وجود دارد. به عنوانNCCIHمنبع مورد اعتمادتوضیح می دهد، اکثر مطالعات از این ماهیت محدود بوده اند و بسیاری از آنها شامل موضوعات انسانی نمی شوند.

نکته دیگر درک علت نازک شدن ابروها است. برخی افراد به طور طبیعی ابروهای نازکی دارند.

با این حال، اگر متوجه نازک شدن ناگهانی ابروهای خود شدید، می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. اگر متوجه ریزش موی ناگهانی یا بثورات در اطراف ابروهای خود شدید، به پزشک مراجعه کنید.

Leave a Reply