اثر پاک کردن پوست بر آکنه

آکنه درسطح پوست ایجاد نمی شود بلکه از لایه های عمیق تر ، داخل فولیکول ها و غدد سباسه سرچشمه می گیرد . بنابراین ، فقط تمیز کردن و شستن پوست مشکل را حل نمی کند زیرا عامل آکنه بیش تر هورمونی است . با این حال تمیز کردن پوست و شستن سبوم ، عرق ، آلودگی ها و سلول های مرده از سطح پوست تاثیر مثبتی دارد . برداشتن لایه چربی و آلودگی ها از روی سطح پوست تا حدی از مسدود شدن منافذ پوستی جلوگیری می کند و باعث تخلیه بهتر محتویات داخل فوایکول مو می شود .

به همین شکل ، استفاده از مواد چرب در پوست چرب که خود مستعد آکنه است ، منافذ پوست را می بندد و آکنه را بدتر می کند . به غیر از این ، اگرچه تمیز کردن پوست باعث تمیز شدن لایه های عمقی پوست نمی شود ، با پاک کردن باکتری ها از سطح پوست ، مانع رسیدن باکتری ها به فولیکول ها و غدد سباسه میشود . تمیز کردن سطح پوست باعث از بین رفتن کومدون ها نمی شود ولی از گسترش عفونت و ایجاد ضایعات جدید جلوگیری می کند .

به همین دلیل ، به فرد مبتلا به آکنه توصیه می شود روزی دو یا سه بار به آرامی صورت خود را بشوید تا آلودگی های اضافی پوست و مواد چرب ، باکتری ها و سلول های مرده را از سطح پوست پاک کند .

تمیز کردن پوست باید به آرامی صورت گیرد و سابیدن و مالیدن شدید پوست هیچ فایده ای ندارد بلکه حتی باعث گسترش التهاب به مناطق دیگر میشود . باید از صابون های نسبتاً ملایم استفاده کرد زیرا بیش تر داروهای آکنه خود حاوی موادی هستند که پوست را خشک می کند . اگر با استفاده از صابون به خصوصی پوست قرمز ، آزرده و پوسته پوسته شد باید نوع صابون را عوض کرد و از صابون ملایم تر استفاده کرد .

Leave a Reply