لاتیس برای ابرو: آیا کار می کند و ایمن است؟

ابروهای شما بخش مهمی از ظاهر شما هستند، بر تناسبات صورت شما تاثیر می گذارند و توانایی شما را برای برقراری ارتباط با دیگران افزایش می دهند.

اگر ریزش موی ابرو را تجربه می کنید یا به سادگی ابروهای کم پشتی دارید، گزینه های زیادی برای کمک به رشد مجدد مو وجود ندارد. اما یک گزینه می تواند از یک درمان فقط با نسخه باشد: Latisse یا محلول چشمی بیماتوپروست 0.03٪.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) لاتیس را برای ابرو تایید نکرده است، اما مطالعاتی وجود دارد که استفاده از آن را برای این منظور تایید می کند. به خواندن ادامه دهید تا بیشتر در مورد این درمان و اینکه آیا می تواند به شما کمک کند، بدانید.

Latisse چیست؟

جزء اصلی در لاتیس (بیماتوپروست) محلولی است که چشم پزشکان از طریق قطره چشم برای درمان گلوکوم تجویز می کنند. آنها اشاره کرده اند که بیمارانی که از قطره چشم استفاده می کردند رشد مژه را نیز تجربه کردند.

در نتیجه، محققان و شرکت سازنده قطره چشم شروع به مطالعه بیماتوپروست به عنوان یک درمان رشد مژه کردند. FDA Latisse را برای استفاده روی مژه در سال 2008 تایید کرد.

در حال حاضر، Latisse با نسخه به عنوان یک درمان رشد مژه در دسترس است. این در یک بطری کوچک که شبیه یک ظرف قطره چشم است عرضه می شود. محلول قطره چشم را روی یک برس مخصوص بمالید و لاتیس را به طور روزانه روی پلک بالایی بمالید تا رشد مژه را تقویت کنید.

در حال حاضر FDA فقط لاتیس را در درمان رشد مژه تایید کرده است و مطالعات بیشتری در مورد اثربخشی و ایمنی لاتیس به عنوان یک درمان مژه انجام شده است.

تولیدکنندگان Latisse ممکن است مایل به پیگیری تاییدیه FDA برای ابرو نباشند، زیرا ممکن است فرآیندی گران و طولانی باشد.

گفته می شود، پزشکان گاهی اوقات لاتیس را برای رشد ابرو تجویز می کنند. در این مورد استفاده «خارج از برچسب» در نظر گرفته می‌شود، زیرا شما از محصولی غیر از تایید FDA استفاده می‌کنید.

اگر می‌خواهید از Latisse به عنوان یک روش غیرقابل برچسب برای رشد موهای ابرو خود استفاده کنید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید با خیال راحت از Latisse استفاده کنید.

آیا Latisse کار می کند؟

پزشکان دقیقاً نمی دانند لاتیس چگونه کار می کند، اما برخی نظریه ها را دارند.

یکی این است که دارو به حفظ فولیکول‌های مو بیشتر در فاز رشد کمک می‌کند و فولیکول‌های مو را در مرحله استراحت تحریک می‌کند تا به مرحله رشد حرکت کنند.

اگرچه FDA Latisse را برای استفاده در ابرو تایید نکرده است، اما مطالعات بالینی در مورد اثربخشی و ایمنی آن وجود دارد. این موارد شامل موارد زیر است:

 • یک مطالعه در سال 2016 که در مجله منتشر شدجراحی پوستمنبع مورد اعتماد357 مرد و زن مبتلا به ریزش موی ابرو را دنبال کردند که از لاتیس یا دارونما یک یا دو بار در روز به مدت 7 ماه استفاده کردند. در پایان مطالعه، هر دو گروهی که از Latisse استفاده کردند، رشد چشم‌گیری ابرو را با تفاوت‌های کمی تجربه کردند. اکثر شرکت کنندگان گزارش کردند که بعد از ماه دوم استفاده متوجه تفاوت در مقایسه با دارونما شدند.
 • یک مطالعه کوچک در سال 2014 که در مجله Dermatology Online منتشر شد، رشد ابرو را در 10 شرکت کننده زن با استفاده از Latisse مورد بررسی قرار داد. شرکت کنندگان لاتیس را به مدت 6 هفته هر شب روی یک ابرو قرار دادند. در نتیجه این مطالعه، محققان دریافتند که همه شرکت‌کنندگان رشد موی ابرو را تجربه کردند. شرکت کنندگان عوارض جانبی را گزارش نکردند.
 • مروری بر ادبیات مطالعات مربوط به Latisse برای ابروها که در مجله Drug Design, Development, and Therapy منتشر شد، شش مطالعه را بررسی کرد. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که لاتیس مورد استفاده برای ابروها یک “گزینه ایمن، موثر و قابل تحمل” برای درمان ریزش موی ابرو است.

در حالی که این مطالعات نشان می دهد که از لاتیس و رشد موهای ابرو حمایت می کنند، عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر اثربخشی آن تأثیر بگذارد. این موارد شامل نحوه و تعداد دفعات استفاده از آن و اینکه آیا دلایل زمینه‌ای برای ریزش موهای ابروی شما وجود دارد یا خیر.

آیا استفاده از Latisse بی خطر است؟

یکی از مهمترین عوارض شناخته شده لاتیس این است که موها را تیره می کند. برای مژه ها، این موضوع کمتر نگران کننده است زیرا بسیاری از افراد برای تیره تر نشان دادن مژه های خود از ریمل استفاده می کنند.

با این حال، اگر ابروهای روشن‌تری دارید، Latisse می‌تواند آنها را از نظر ظاهری بسیار تیره‌تر کند.

درجراحی پوستمنبع مورد اعتماددر مطالعه، شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده در طول مطالعه عبارت بودند از:

 • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی
 • خارش پوست
 • آبریزش بینی
 • سینوزیت

مشخص نیست که آیا این علائم همه مربوط به استفاده از Latisse بوده یا موارد منفرد هستند.

با توجه به درج بسته لاتیس (که مخصوص مژه است)، شایع ترین عوارض جانبی لاتیس عبارتند از:

 • خارش چشم
 • تیره شدن پوست
 • رگ های خونی قرمز یا قابل توجه در چشم

سازندگان Latisse گزارش می دهند که این موارد در حدود 3 تا 4 درصد از افرادی که از Latisse استفاده می کنند رخ می دهد.

هزینه Latisse چقدر است؟

طبق وب سایت قیمت گذاری داروهای تجویزی GoodRx ، یک بطری Latisse به طور متوسط ​​​​224.50 دلار قیمت دارد. با این حال، GoodRx می گوید که کمترین قیمت برای Latisse حدود 170.42 دلار برای یک بطری است که معمولاً حدود یک ماه دوام می آورد.

لاتیس می تواند یک راه حل گران قیمت اما بالقوه موثر برای رشد ابرو باشد. شما باید به طور مداوم لاتیس را روی ابروهای خود بمالید تا نتایج را مشاهده کنید.

آیا روش های جایگزینی برای تشویق رشد ابرو وجود دارد؟

کسانی که ریزش موی ابرو را تجربه می کنند ممکن است در یافتن محصولی برای کمک به رشد مجدد مو مشکل داشته باشند. درمان های موضعی مورد استفاده در پوست سر برای ریزش مو (مانند ماینوکسیدیل ) برای ابروها مورد تایید FDA نیستند. با این حال، برخی از افراد ممکن است از این غیر برچسب برای درمان ریزش موی ابرو استفاده کنند.

یکی از مراحلی که باید در نظر بگیرید این است که با پزشک خود در مورد ریزش موهای ابرو خود صحبت کنید. چندین بیماری زمینه ای وجود دارد که می تواند باعث ریزش موی ابرو شود (که پزشکان آن را هیپوتریکوزیس می نامند). نمونه هایی از این شرایط عبارتند از:

 • اختلالات خود ایمنی، مانند آلوپسی آره آتا
 • اختلالات غدد درون ریز، مانند کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید
 • سابقه ضربه یا آسیب به ابروها (مانند بریدگی، کندن بیش از حد، یا سوختگی شیمیایی ناشی از رنگ کردن)
 • کمبودهای تغذیه ای، مانند کمبود بیوتین ، آهن یا روی

گاهی اوقات، پزشک ممکن است بتواند یکی از این شرایط را به عنوان علت اصلی ریزش موی ابرو تشخیص دهد. با درمان علت زمینه ای، ممکن است افزایش رشد موی ابرو را تجربه کنید.

همچنین محصولات بدون نسخه (OTC) وجود دارند که به رشد موهای ابرو کمک می کنند. اینها معمولاً سرم هایی هستند که حاوی اجزایی برای حالت دادن یا تقویت موهای موجود در ابرو هستند.

مواد تشکیل دهنده سرم های رشد ابرو عبارتند از:

 • بیوتین
 • پپتیدها
 • روغن ها
 • اسیدهای چرب

هدف این فرمول ها حفظ سلامت موهای ابروی موجود (و رشد جدید) است. با این حال، آنها لزوماً مانند Latisse بر مرحله رشد تأثیر نمی گذارند.

لاتیس اگرچه گران است، اما ممکن است گزینه ای برای درمان ریزش موی ابرو باشد. اما از آنجایی که فقط با نسخه در دسترس است، باید از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید از Latisse off-label برای رشد ابرو استفاده کنید.

در حالی که عوارض جانبی جدی از استفاده از رشد ابرو Latisse گزارش نشده است، ممکن است برای شما مناسب نباشد. برای مثال، اگر ابروهای روشن‌تری دارید، لاتیس می‌تواند آنها را تیره کند.

Leave a Reply