چه چیزی باعث سفید شدن مژه ها می شود؟

رنگ موی شما توسط نوعی رنگدانه به نام ملانین تعیین می شود. با افزایش سن، میزان ملانین در موهای شما به طور طبیعی کاهش می یابد، که باعث می شود موهای شما خاکستری و در نهایت سفید به نظر برسد.

همراه با موهای سر، ابروها و مژه های شما با افزایش سن ممکن است خاکستری یا سفید شوند. فرآیند سفید شدن اغلب با چند تار مو قبل از پخش شدن شروع می شود.

سفیدی مژه ها معمولاً به دلیل روند طبیعی پیری ایجاد می شوند، اما می توانند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشند. بیشتر این شرایط جدی نیستند، اما برخی از آنها مانند اختلالات تیروئید نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

بیایید برخی از محتمل ترین دلایل سفیدی مژه ها را بررسی کنیم و توضیح دهیم که چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرید.

چه چیزی می تواند باعث سفید شدن یک یا چند تار مژه شود؟

در اینجا برخی از محتمل ترین دلایلی که ممکن است باعث ایجاد مژه های سفید شود، آورده شده است.

سالخورده

افزایش سن شایع ترین دلیل سفید شدن مژه ها است.

با افزایش سن، موهای شما تمایل به از دست دادن ملانین دارند. با کاهش ملانین، موهای شما خاکستری می شود و بعداً با کاهش سطح آن سفید می شود.

یک بررسی تحقیقاتی در سال 2018 نشان داد که حدود50 درصدمنبع مورد اعتمادنیمی از جمعیت جهان تا 50 سالگی موهایشان خاکستری می شود. بسیاری از مردم نیز ابروها و مژه های خاکستری یا سفید دارند، اما موهای این نواحی بعداً در زندگی از بین می روند.

در یکمطالعه 2014منبع مورد اعتمادمحققان سطوح سفیدی ابرو و مژه را در 1545 نفر بین 1 تا 90 سال مقایسه کردند. هیچ کس زیر 40 سال مژه سفید را تجربه نکرد. دقیقاً 1 درصد از افراد 41 تا 50 ساله درجاتی از سفیدی مژه داشتند.

بیشترین میزان سفیدی مژه در افراد بین سنین 71 تا 80 سال رخ داده است که 14.7 درصد از افراد آن را تا حدودی تجربه کرده اند.

ویتیلیگو

ویتیلیگو وضعیتی است که به دلیل از دست دادن ملانین باعث ایجاد لکه های سفید روی پوست شما می شود. کاملاً مشخص نیست که چه چیزی باعث ویتیلیگو می‌شود، اما وجود ژن‌های خاص و سابقه خانوادگی اختلالات خودایمنی ممکن است از عوامل خطر باشند.

به گفته سرویس بهداشت ملی ، اگر لکه‌های ویتیلیگو در نواحی رشد مو ایجاد شود، می‌تواند باعث سفید شدن موها به دلیل کمبود ملانین شود .

بلفاریت

بلفاریت التهاب پلک های شما است که می تواند ناشی از:

 • کنه یا شپش
 • عفونت های باکتریایی
 • داروها
 • اختلال در عملکرد غده روغن شما

برخی از افرادی که به بلفاریت مبتلا می شوند، مژه هایی دارند که سفید می شوند، می ریزند یا در جهت عجیبی رشد می کنند.

علائم دیگر عبارتند از:

 • خارش، ملتهب یا متورم پلک ها
 • چشم های سوزان
 • پلک های چرب
 • حساسیت به نور
 • مژه های پوسته دار
 • چشم های آبکی یا قرمز
 • احساس می کنید چیزی در چشمان شماست

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خودایمنی است که باعث می شود موهای شما به صورت تکه تکه ریزش کنند. آلوپسی آره آتا اغلب پوست سر را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند باعث ریزش مو از تکه های کوچک تا طاسی کامل شود.

همچنین می تواند باعث ریزش موی تکه ای شود که بر روی شما تأثیر می گذارد:

 • ابروها
 • مژه ها
 • موی صورت
 • موی بدن

یک بررسی تحقیقاتی در سال 2019 نشان داد که افراد مبتلا به آلوپسی آره‌آتا معمولاً در هنگام رشد مجدد مو، موهای سفید موقتی را تجربه می‌کنند. گاهی اوقات، موهای سفید دائمی هستند.

ژنتیک و هورمون ها

گاهی اوقات مو به دلیل جهش های ژنی یا عوامل هورمونی می تواند به روش های عجیبی رشد کند. برخی از موها ممکن است بدون هیچ دلیل مشخصی حتی در افراد جوان به طور غیرطبیعی سفید شوند و ممکن است به شرایط پزشکی خاصی مرتبط نباشند.

فشار

درمؤسسه ملی بهداشتمنبع مورد اعتمادمی‌گوید که استرس به طور بالقوه می‌تواند با ایجاد تغییراتی در سلول‌های بنیادی در فولیکول‌های مو که رنگدانه‌های مو را بازسازی می‌کنند، باعث سفید شدن زودرس موهای شما شود. با این حال، ارتباط بین استرس و سفید شدن مو هنوز به طور کامل شناخته نشده است و محققان به بررسی این ارتباط ادامه می دهند.

فلج اطفال

فلج اطفال لکه ای از موهای سفید یا خاکستری روی پوست سر، مژه ها یا سایر قسمت های بدن شما است. ممکن است در بدو تولد رخ دهد یا در هر سنی به طور ناگهانی ظاهر شود. فلج اطفال به خودی خود مضر نیست، اما ممکن است توسط برخی شرایط پزشکی مانند اختلالات تیروئید و کمبود ویتامین B12 ایجاد شود.

اختلال تیروئید

اختلال تیروئید می تواند به دلیل تغییرات در سطح هورمونی که بر تولید ملانین شما تأثیر می گذارد باعث سفیدی زودرس مو شود. اختلالات تیروئید نیز با فلج اطفال همراه است.

کمبود ویتامین B12

ایجاد موهای سفید زودرس می تواند نشانه کمبود ویتامین B12 باشد . کمبود ویتامین B12 می تواند ناشی از سوء تغذیه یا وضعیتی به نام کم خونی خطرناک باشد ، زمانی که روده شما نمی تواند ویتامین B12 را به درستی از غذا جذب کند.

سیگار کشیدن

آبررسی تحقیق 2018منبع مورد اعتمادارتباط قوی بین سیگار کشیدن و سفید شدن زودرس پیدا کرد. تصور می‌شود که سیگار باعث افزایش آسیب اکسیداتیو به سلول‌های فولیکول‌های موی شما می‌شود که حاوی ملانین هستند.

چه چیزی می تواند باعث ایجاد یک مژه سفید غیر معمولی شود؟

یک مژه بلند سفید ممکن است در غیاب شرایط پزشکی خاص رشد کند. آمطالعه موردی 2015منبع مورد اعتماداین اتفاق را در یک دختر 9 ساله گزارش کرد. این اولین مورد پزشکی گزارش شده بود، اما افراد دیگری تصاویر یا ویدیوهایی از خود با این اتفاق را در فضای مجازی منتشر کردند.

در مطالعه موردی سال 2015، پزشکان هیچ ناهنجاری فیزیکی در دختر پیدا نکردند. او سابقه خانوادگی خاکستری زودرس داشت، اما در غیر این صورت هیچ چیز قابل توجه دیگری در تاریخچه پزشکی خود نداشت.

یکی دیگربررسی تحقیق 2018منبع مورد اعتماددریافتند که موهای سفید سریعتر از موهای رنگ شده رشد می کنند، بنابراین ممکن است هر شرایطی که باعث سفیدی مو شود می تواند منجر به یک موی سفید بلند شود.

چه چیزی باعث سفید شدن مژه های کودک می شود؟

بسیاری از شرایط مشابهی که می تواند باعث سفیدی مژه در بزرگسالان شود، می تواند باعث ایجاد مژه در کودکان شود. برخی از توضیحات ممکن عبارتند از:

 • اختلال تیروئید
 • کمبود ویتامین B12
 • فلج اطفال
 • بلفاریت
 • ژنتیک یا هورمون ها
 • ویتیلیگو
 • آلوپسی آره آتا

درمان سفیدی مژه چیست؟

مژه های سفید به خودی خود نیازی به درمان ندارند، اما در صورتی که سایر علائم ناشی از یک بیماری زمینه ای باشند، مهم است که علائم دیگر را درمان کنید.

رنگ کردن یا کندن مو

اگر ظاهر مژه های سفید خود را آزار می دهد، یکی از گزینه ها رنگ کردن آنهاست. اگر فقط یک یا چند تار موی سفید دارید، می توانید آنها را نیز کندن کنید.

تغییر سبک زندگی یا رژیم غذایی

اگر استرس به سفیدی موهای شما کمک می کند، کاهش استرس ممکن است به بهبود سلامت کلی شما کمک کند، اما بعید است که سفیدی موهای شما را معکوس کند. اگر ویتامین B12 کمی دارید، ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات در رژیم غذایی داشته باشید .

دارو

بسیاری از انواع اختلالات تیروئید با دارو قابل درمان هستند. بلفاریت و ویتیلیگو نیز ممکن است برای درمان نیاز به دارو داشته باشند. آلوپسی آره آتا گاهی با کورتیکواستروئیدها درمان می شود.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

اگر مژه های سفیدی دارید و فکر نمی کنید که پیری علت آن باشد، ایده خوبی است که با پزشک تماس بگیرید. اکثر بیماری هایی که باعث سفیدی مژه ها می شوند جدی نیستند، اما هنوز هم ایده خوبی است که یک بیماری زمینه ای مانند اختلال تیروئید را رد کنید.

همچنین ایده خوبی است که اگر فرزندتان موهای خاکستری دارد، با پزشک خود تماس بگیرید تا نگرانی های بالقوه سلامتی را رد کنید.

بردن

مژه های سفید می توانند دلایل بالقوه زیادی داشته باشند اما تعداد کمی از آنها نیاز به درمان دارند. شایع‌ترین علت افزایش سن است، اما جهش‌های ژنی، برخی شرایط پزشکی و کمبود ویتامین B12 نیز می‌توانند در این امر نقش داشته باشند.

موهای سفید معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست مگر اینکه علائم دیگری داشته باشید که نشان دهد ممکن است یک بیماری پزشکی داشته باشید.

Leave a Reply