بررسی اجمالی

مانند موهای روی سر، ابروها نیز می توانند نازک شوند یا رشدشان متوقف شود. ممکن است به هر دلیلی این را تجربه کنید. در زیر با علل ریشه ای احتمالی و درمان آن آشنا شوید.

علت ریزش موی ابرو

اگر یک یا هر دو ابرو نازک هستند، ممکن است به دلیل عفونت، بیماری های پوستی، تغییرات هورمونی یا بیش فعال بودن سیستم ایمنی باشد. کمبودهای تغذیه ای ، آسیب های جسمی یا استرس عاطفی نیز می تواندباعث کم شدن ابروها شودمنبع مورد اعتماد.

با محدود کردن علت، شما و پزشکتان می توانید درمان مناسب را برای کمک به جلوگیری، معکوس کردن یا به حداقل رساندن ریزش مو پیدا کنید.

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است . سیستم ایمنی بدن به اشتباه بخشی از بدن شما را به عنوان دشمن می شناسد و به آن حمله می کند. آلوپسی آره‌آتا فولیکول‌های مو را هدف قرار می‌دهد که موها از آن رشد می‌کنند و تولید مو را کند یا متوقف می‌کند.

انواع مختلفی از آلوپسی وجود دارد:

 • آلوپسی آره آتا باعث ایجاد لکه های تصادفی ریزش مو می شود.
 • آلوپسی یونیورسالیس ناپدید شدن کامل تمام موها است.
 • آلوپسی فیبروزان فرونتال باعث ایجاد اسکار در پوست سر همراه با طاسی و ریزش ابرو می شود.

به گفته بنیاد ملی آلوپسی آرئاتا، پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد یک اپیزود می شود، اما می تواند بیاید و از بین برود، با رشد مو در زمانی که بیماری غیرفعال است. آلوپسی می تواند ناخن های دست و پا را نیز درگیر کند.

کمبود مواد مغذی

بدن انسان به مواد مغذی از جمله منابع انرژی ( کربوهیدرات ها ، پروتئین ها ، چربی ها)، اسیدهای آمینه و چرب، ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. برخی از این ها رشد مو را حفظ کرده و بر آن تأثیر می گذارند ، بنابراین کمبود هر یک از آنها می تواند باعث ریزش مو شود.

کمبود ویتامین A یا روی می تواندرشد سلولی را کند می کند و مانع از تولید می شودمنبع مورد اعتمادسبوم (روغن) مرطوب کننده. سایر کمبودهای خاص که می تواند بر ریزش مو تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • بیوتینمنبع مورد اعتماد(ویتامین B-7)
 • ویتامین C ( توسعه کلاژن )
 • اهن
 • ویتامین های E ، B-12 و D
 • سیستئین
 • اسیدهای چرب امگا 3

اگزما (درماتیت آتوپیک)

اگزما التهاب پوست است که باعث خارش، قرمزی، ترشح و تحریک می شود. این توسط یک سیستم ایمنی بیش از حد حساس تحریک می شود و می تواند به عنوان یک عود یک بار یا یک وضعیت مداوم نشان داده شود.

از آنجا که فولیکول های مو در پوست جاسازی شده اند، اگزما ممکن است در رشد مناسب مو اختلال ایجاد کند.

پسوریازیس

پسوریازیس یک اختلال خودایمنی است که باعث می شود سلول های پوست به سرعت تکثیر شوند به طوری که لکه های قرمز، ضخیم، پوسته پوسته و دردناک ایجاد می شود که فولیکول های مو را مسدود کرده و رشد را متوقف می کند.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی در اثر تماس با یک آلرژن یا یک محرک سمی ایجاد می شود. ممکن است احساس خارش کنید یا احساس سوزش داشته باشید. اگر ناحیه نزدیک ابروهای شما تحت تاثیر قرار گرفته باشد، التهاب ممکن است رشد مو را مهار کند.

درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک معمولاً یک وضعیت مداوم است. دانشمندان معتقدند که این بیماری در اثر قارچ یا تولید بیش از حد چربی در پوست ایجاد می شود. درماتیت سبورئیک منجر به شوره سر حتی در ابروها می شود.

کچلی (کرم حلقوی)

کچلی که به عنوان کرم حلقوی شناخته می شود نیز قارچی است. لکه های قرمز، خارش دار، برجسته و حلقه مانند، همراه با ترشح و تاول ایجاد می کند. هنگامی که این تکه‌ها روی ابروها ظاهر می‌شوند، معمولاً موها می‌ریزند و لکه‌های طاسی باقی می‌مانند.

مشکلات تیروئید

بیماری تیروئید یکی از علل شایع ریزش موی ابرو است. غده تیروئید شما هورمون هایی تولید می کند که متابولیسم را تنظیم می کنند.

وقتی این غده بیش از حد یا خیلی کم هورمون تولید می کند، بدن شما از تعادل خارج می شود و تعدادی از فرآیندهای طبیعی را مختل می کند. این شامل رشد مو می شود.

کم کاری تیروئید همچنین می تواند باعث خستگی، افزایش وزن و مه مغزی شود، در حالی که افراد مبتلا به پرکاری تیروئید اغلب تپش قلب، چشم های برآمده و کاهش وزن دارند.

بیماری هانسن

بیماری هانسن ( جذام ) توسط باکتری ایجاد می شود و به صورت زخم در سراسر پوست ظاهر می شود. در بسیاری از کشورها رایج است اما در ایالات متحده نه. جذام لپروماتوز شامل ضایعات و ریزش مو در سراسر بدن، بی حسی و ضعف اندام است.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب بیش از حد می تواند باعث تغییرات فیزیولوژیکی شود، از جمله کاهش اکسیژن به فولیکول های مو ونوسان سطح هورمونمنبع مورد اعتمادکه به ریزش موی ابرو کمک می کند.

بارداری و زایمان

بارداری و زایمان همچنین می‌تواند هورمون‌ها و سایر جنبه‌های بیوشیمی بدن شما را به یک چرخه دم بکشاند. این نوسانات وحشی ممکن است چرخه رشد موهای شما را به هم ریخته و باعث ریزش مو شود.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم (TE) یک ریزش غیر طبیعی مو است که زمانی رخ می دهد که چرخه رشد طبیعی مو توسط تغییرات هورمونی یا سایر تغییرات در بدن قطع شود.

سالخورده

هم مردان و هم زنان در دهه 40 زندگی خود شروع به نازک شدن مو می کنند، زیرا سطح استروژن در زنان و تستوسترون در مردان کاهش می یابد.

کندن مداوم یا استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی

برداشتن بیش از حد ابروها آسیب های جزئی ایجاد می کند و در نهایت ممکن است رشد مو در آن نقطه متوقف شود. آرایش تند ممکن است در صورت استفاده طولانی مدت باعث آسیب مشابه شود.

شیمی درمانی

برای مبارزه با سرطان، شیمی درمانی به گونه ای طراحی شده است که تمام سلول هایی که به سرعت تقسیم می شوند را دنبال کند. این شامل فولیکول های مو می شود. به همین دلیل است که وقتی افراد تحت این درمان قرار می گیرند ، موها به صورت دسته ای می ریزند.

درمان ریزش موی ابرو

زمانی که شما و پزشکتان علت ریزش موی ابرو خود را مشخص کنید، می توانید مناسب ترین درمان را انتخاب کنید.

 • ماینوکسیدیل (Rogaine) یک داروی بدون نسخه (OTC)، واسطه هورمونی و موضعی است که در نسخه های آن برای مردان و زنان موجود است. می تواندبازگرداندنمنبع مورد اعتمادکاهش رشد هورمونی در طی چند ماه.
 • کورتیکواستروئیدها به صورت موضعی، تزریقی یا قرصی می توانند برای درمان آلوپسی آره آتا، اگزما، درماتیت یا پسوریازیس با کاهش التهاب و پاسخ ایمنی استفاده شوند.
 • مواد شیمیایی موضعی و حساس کننده تماس ممکن است با ایجاد یک واکنش آلرژیک که باعث رشد مو می شود، برای ریزش موی ابرو موثر باشد. این مواد شیمیایی معمولاً یک عارضه جانبی راش ایجاد می کنند.
 • طب سوزنی ممکن است برای تسکین آلوپسی آره آتا، احتمالاً با کاهش حملات به پیاز فولیکول مو و تحریک گردش خون، عمل کند.
 • روغن کرچک یک درمان خانگی طولانی مدت برای رشد مو است. ممکن است فولیکول های مو را با اثر بر هورمون های خاصی تحریک کند.
 • آنترالین که معمولا برای درمان پسوریازیس استفاده می شود، یک ضد التهاب و مشتق طبیعی آنتراکینون است. اغلب برای کسانی که ریزش موی ابرو ناشی از یک فرآیند التهابی دارند، تجویز می شود.
 • مکمل های غذایی با آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب امگا 3 و اسیدهای چرب امگا 6 در برابر ریزش مو در زنان و احتمالاً در مردان نیز موثر است.
 • برای موارد ناشی از اختلالات هورمونی، متخصص غدد ممکن است داروهای تجویزی مانند هورمون محرک تیروئید، استروژن یا تستوسترون را تجویز کند.
 • ترمیم کاشت ابرو شبیه جایگزینی موهای سر است. این شامل برداشتن بخشی از پوست از محلی با موهای فراوان و پیوند فولیکول‌های مو به ناحیه ابروهای پراکنده است.
 • Bimatoprost (لاتیس) TE و احتمالاً سایر اشکال ریزش ابرو را با افزایش چرخه رشد مو درمان می کند تا موها زمان بیشتری برای رشد داشته باشند. ممکن است به رشد مژه‌ها کمک کند، اما مطالعات نشان می‌دهند که اینطور استموثر برای ابرومنبع مورد اعتماد، اگرچه هنوز توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای این منظور تایید نشده است.
 • برخی افراد به سادگی ریزش ابروهای خود را با آرایش دائمی یا میکروبلیدینگ (خالکوبی نیمه دائمی) مخفی می کنند.

پیشگیری از ریزش موی ابرو

گاهی اوقات می توان از ریزش موی ابرو قبل از شروع آن جلوگیری کرد. در مورد انجام آزمایش خون با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا کمبودهایی دارید که باید برطرف شوند.

مقدار زیادی پروتئین بدون چربی، میوه ها و سبزیجات مصرف کنید. راه هایی برای آرامش و کاهش استرس پیدا کنید، مانند ماساژ یا مدیتیشن .

در مقابل میل به برداشتن بیش از حد ابروها یا استفاده از مواد شیمیایی خشن در نزدیکی آنها مقاومت کنید. اگر نیاز به استفاده از سفید کننده یا رنگ مو، ترتینوئین (رتین-A)، هیدروکینون یا اسید گلیکولیک دارید، از ابروهای خود با کمی وازلین محافظت کنید .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر شروع به ریزش موی ابرو کردید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را مشخص کند. آن‌ها می‌توانند علائم دیگری را مشخص کنند و آزمایش‌های مناسب را برای تشخیص بیماری زمینه‌ای تجویز کنند. پس از آن، آنها می توانند شما را در برنامه درمانی مناسب شروع کنند.

شما می توانید با استفاده از ابزار Healthline FindCare به یک پزشک در منطقه خود متصل شوید .

ریزش موی ابرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله غدد درون ریز، خودایمنی یا ناشی از ضربه. گزینه های درمانی از داروها و کرم ها تا درمان های جایگزین و روش های زیبایی را شامل می شود.