به دور از افتاب… به درخشندگی افتاب…

 – زمان فعالیت خارج از محیط های سرپوشیده باید تا حد ممکن به ساعت هایی محدود شود که اشعه آفتاب ضعیف تر است . باید تا حد امکان از قرارگرفتن در آفتاب بین ساعت 9 صبح تا 4 بعد ازظهر که اشعه آفتاب در بیش ترین قدرت است پرهیز کرد .

– وقتی خارج از محیط های سرپوشیده هستید ، تا حد امکان در سایه قرار بگیرید و لباس مناسب بپوشید . به یاد داشته باشید که مقدار زیادی از اشعه آفتاب از آب ، ماسه و کف خیابان و پیاده رو باز می تابد و حتی در سایه هم ما در معرض این اشعه ها هستیم .حتی چتر آفتابی نیز به طور کامل از رسیدن اشعه ماورا بنفش از تمام سطوحی که نور را متعکس می کنند ، بازتابیده میشود پس حتی زیر چتر آفتاب هم باید با استفاده از ضد آفتاب و لباس مناسب و پوشیده پوست را محافظت کرد .

– روزهای ابری به نظر خنک تر و کم تر آفتابی می آیند ، با این حال مقدار زیادی اشعه ماوراء بنفش از ابر عبور می کند و حتی در روزهای ابری به خصوص اگر مقدار ابر زیاد نباشد حفاظت کافی در برابر آفتاب لازم است .

– آفتاب سوختگی شدید در برف به دلیل انعکاس درصد بسیار بالایی از نور خورشید از برف اتفاق می افتد . به علاوه هرچه ارتفاع بیش تر باشد ، سوختگی شدید تر است زیرا در ارتفاع بالاتر نور خورشید باید از لایه نازک تری از هوا عبور کند . هوا خود تا حدی قدرت فیلتر کنندگی اشعه را دارد به همین علت ، در محیط برفی حفاظت در برابر آفتاب بسیار مهم است به خصوص حفاظت چهره و گوش ها .

– بیش تر لباسها در برابر اشعه افتاب حفاظت خوبی ایجاد می کنند زیرا اشعه را منعکس یا جذب می کنند . بطور کلی ، هرچه پارچه ضخیم تر و بافت آن محکم تر باشد حفاظت بهتری ایجاد می کند .

رنگ پارچه نیز اهمیت دارد . رنگ های مختلف نور را به اندازه های مختلف جذب یا منعکس می کنند . ترکیب شیمیایی رنگ های بکار رفته در پارچه ها نیز در قدرت حفاظت آن موثر است . رنگ کردن پارچه ممکن است قدرت حفاظت در برابر آفتاب را در مقایسه با پارچه سفید تا 4 درجه افزایش دهد .پارچه سفید تا حد زیادی به اشعه آفتاب اجازه عبور می دهد و پوشیدن تی شرت نازک نسبت به زمانی که فرد لباش نپوشیده باشد تا 20 درصد اشعه را جذب میکند .

پوشیدن پیراهن نازک سفید معادل استفاده از ضد آفتابی با قدرت حفاظت 4 تا 10SPF (مناسب با کلفتی پارچه ، سفت بودن بافت پارچه و نوع جنس پیراهن ) . چنین لباسی برای حفاظت در برابر آفتاب همیشه کافی نیست . علاوه بر آن اگر این لباس خیس باشد ، قدرت حفاظت آن بین 30 تا 40 درصد کاهش می یابد .پوشیدن لباس تنگ نیز از قدرت حفاظت در برابر آفتاب می کاهد زیرا کشیده شدن پارچه منافذ موجود در آن را باز می کند . پارچه های ضخیم پشمی ، پارچه های پلی استر و کتانی حفاظت خوبی ایجاد می کنند .

Leave a Reply