دکتر شهریار نظری

متخصص پوست و مو


ساعات کاری مطب

درمان زگیل های تناسلی با

تزریق ژل و بوتاکس

کاشت مو

رفع انواع تاتووضایعات پی

رفع اسکار اکنه و جوانساز

لیزر موهای زائد

ادرس مطب

آسیب حاصل از روش ها و مواد به کار گرفته شده بر روی مو

شامپو زدن خود به تنهایی باعث بروز هیچ گونه آسیبی در مو نمی شود ، به خصوص به کارگیری شامپوهای مدرن هرگز باعث بالاآمدگی فلس های کوتیکول نمی شود . اما به کار گیری شامپوهای غیر مناسب در قدیم باعث ایجاد در هم تنیدگی و کدر و مات شدن مو می شد . به خصوص افرادی که معمولاً از شامپوهای آنتی سپتیک استفاده می کردند ، موهایشان بیشتر به صورت موهای شبه کرک می شد .

این نوع از موهای مات ، امروزه به خصوص با به کارگیری شامپوهای مدرن حاوی مواد حالت دهنده که باعث محافظت از مو می شود به ندرت دیده می شود .
مواد کازمتیکی که به طور متداول برای فر کردن دائم ، رنگبری و رنگ کردن مورد استفاده قرار می گیرد ، همگی باعث آسیب رسانی با شدت های متفاوت در مو می شود . در فر کردن دائم با توجه به طبیعت شیمیایی آن ، شکستن ساختمان مو رخ می دهد و در حقیقت این تخریب برای موفقیت آمیز بودن این پروسه ضروری است . با توجه به تغییر در شکل و ساختمان مو عوامل ایجاد کننده فر دائم ابتدا باعث شکستن باندهای دی سولفیدی ، که سازنده ساختمان تار مو است می شود .

مو پس از این اتفاق ، به شکل جدید خود درآمده و سپس خنثی می شود . خنثی کردن به حالتی گفته میشود که باندهای شیمیایی دوباره شکل گرفته و به شکل جدید خود در می آیند ، فرآیندی که مو را در شکل جدید خود به صورت دائم ثابت می کند .
رنگبری و رنگ کردن نیز باعث ایجاد تغییر در این ساختمان می شود ، زیرا رنگ و مواد رنگبر به داخل کوتیکول و درون کورتکس نفوذ می کنند و اثر خود را بر جای می گذارند . بروز درجاتی از آسیب های شیمیایی در استفاده از این مواد اجتناب ناپذیر است .

محصولات کازمتیکی که در سطح پوست سر به کار می رود آسیبی را بر فولیکولهای مو وارد نمی کند و باعث بروز ریزش موی سر نیز نمی شود . البته سوختگی های شدید شیمیایی پوست سر می تواند باعث آسیب رسانی به سلول های فولیکول و در نتیجه ریزش مو شود . چنین سوختگی هایی می تواند به واسطه انتخاب کو کورانه یا استفاده بیش از حد مواد فر دائم یا محلول های ریلکس و صاف کننده مو رخ دهد . بنابر این باید استفاده از چنین موادی با دقتی خاص صورت پذیرد .

آسیب های حاصل از نور آفتاب :
نور ماوراء بنفش در تابش مستقیم نور آفتاب باعث بروز آسیب در کوتیکول به روشی مشابه با رنگبری شده و پروتئین های کراتین در چنین حالتی دچار آسیب می شوند . و در نتیجه این تابش ، مو به تدریج ضعیف و خشک تر می شود . نور آفتاب باعث شکسته شدن تعدادی از پیوندهای شیمیایی در داخل گروههای اسید آمینه به خصوص و به ویژه در بین اتم های کربن و سولفور می شود ، نور آفتاب بر باندهای دی سولفیدی و هیدروژنی اثری نمی گذارد .


آدرس مطب : شهرک غرب ، بلوار فرحزادی ، روبه روی اریکه ایرانیان، نبش عباسی اناری ، ساختمان زرین1، واحد11
تلفن : 88697489 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیخدمات در مطبمقالات تخصصیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرآدرس مطب