دکتر شهریار نظری

متخصص پوست و مو


ساعات کاری مطب

درمان زگیل های تناسلی با

تزریق ژل و بوتاکس

کاشت مو

رفع انواع تاتووضایعات پی

رفع اسکار اکنه و جوانساز

لیزر موهای زائد

ادرس مطب

انواع پوست

تقسیم بندی پوست به انواع مختلف بر اساس رنگ پوست ، تمایل آن به آفتاب سوختگی ، قابلیت برنزه شدن و میزان برنزه شدن انجام می گیرد . مبنای این تقسیم بندی قابلیت ایجاد آفتاب سوختگی بعد از قرار گرفتن در آفتاب به مدت 30 دقیه هنگام ظهر در ابتدای تابستان است . بر اساس این تقسیم بندی ، فرد می تواند درجه حفاظت مورد نیاز خود در برابر آفتاب را مشخص کند .

پوست تیپ 1
افراد با پوست نوع اول ، پوستی رنگ پریده و معمولاً مویی قرمز یا طلایی دارند ، رنگ چشم آن ها نیز روشن است . اگر چنین افرادی مدت 30 دقیقه در معرض آفتاب شدید قرار گیرند ، حتماً دچار آفتاب سوختگی می شوند . این افراد هرگز برنزه نمی شوند .

پوست تیپ 2
بیش تر این افراد پوست سفید و چشم های روشن دارند . اگر فردی با پوست نوع 2 مدت 30 دقیقه در آفتاب بماند ، معمولاً پوست او قرمز می شود و آفتاب سوختگی نیز اتفاق می افتد .بعضی از این افراد با چند بار قرار گرفتن در معرض آفتاب برنزه می شوند .

پوست تیپ 3
در این گروه طیف وسیعی از رنگ پوست قرار می گیرد ، از پوست نسبتاً روشن تا نسبتاً تیره تر . همه این افراد می توانند برنزه شوند ولی مدت زمان لازم برای برنزه شدن متفاوت است . با قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت 30 دقیقه این افراد برنزه می شوند ولی درجه برنزه شدن متفاوت است . اگر به مدت طولانی تر در آفتاب بمانند ، آفتاب سوختگی اتفاق می افتد .

پوست تیپ 4
افراد این گروه عموماً موی تیره ، چشمان قهوه ای یا مشکی و پوست نسبتاً تیره دارند . بیش تر ساکنان شمال آفریقا در این گروه جای می گیرند . در این افراد بعد از 30 دقیقه قرارگرفتن در برابر آفتاب حالت برنزه یکنواخت در پوست رخ می دهد . ولی در مدت 30 دقیقه آفتاب سوختگی برای آن ها رخ نخواهد داد .

پوست تیپ 5
این گروه از افراد تیره پوست (مانند مردم هند) تشکیل شده است که به ندرت دچار آفتاب سوختگی و به راحتی برنزه می شوند .

پوست تیپ 6
این افراد (افرادی با اصلیت آفریقایی) پوستی دارند که حتی در مناطقی از بدن که هرگز در معرض آفتاب قرار نمی گیرد ، تیره است . وقتی در معرض آفتاب قرار می گیرند ، پوست آنان به قهوه ای تیره یا سیاه در می آید . این افراد هرگز آفتاب سوخته نمی شوند .

توجه : برای مشخص کردن تیپ 5 و 6 نیازی به توقف در آفتاب به مدت 30 دقیقه نیست ، کافی است رنگ پوست را بررسی کنیم .


آدرس مطب : شهرک غرب ، بلوار فرحزادی ، روبه روی اریکه ایرانیان، نبش عباسی اناری ، ساختمان زرین1، واحد11
تلفن : 88697489 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آدرس مطببیوگرافیخدمات در مطبمقالات تخصصیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر