دکتر شهریار نظری

متخصص پوست و مو


ساعات کاری مطب

درمان زگیل های تناسلی با

تزریق ژل و بوتاکس

کاشت مو

رفع انواع تاتووضایعات پی

رفع اسکار اکنه و جوانساز

لیزر موهای زائد

ادرس مطب

( کراتوزیس پیلاریس ( پوست مرغی

یک اختلال شـایع و اغلب با ارث غالـب می باشد که بیشتـر در کسانیـکه پوسـت خشــک دارند دیده می شود، در این بیماری منافذ فولیکول مو با توپی های سخت پر می شود. این بیماری در ابتدای کودکی از حدود سنین 3-2 سالگی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه می یابد. این بیماری واگیر نیست و مناطق شایع در گیری عبارت است از پشت بازوها، جلو و کناره های ران و گاهی گونه و باسن هم در گیر می شوند.

این بیماری به پوست، نمایی شبیه مرغ پوست کنده می دهد. بعلت تشدید بیماری با خشکی پوست، ضایعات اغلب در زمستان تشدید و در تابستان بهبود می یابد.کراتوزیس پیلاریس در افراد مبتلا به اگزمای آتوپیک و افراد مبتلا به آسم و حساسیت های فصلی شایعتر است.

ضایعات پوست در این بیماری خارش و سوزش ندارند و در لمس احساسی شبیه لمس کاغذ سنباده را ایجاد می کند، ضایعات پوست کوچک و هرکدام از آنها حدود ᵐᵐ1 اندازه دارند که درمحل منافذ فولیکولهای مو ایجاد می شود و با ناخن قابل کنده شدن هستند، هنگامی که این پاپولها کنده می شود یک موی پیچیده شده در درون ماده سفید سفتی مشاهده می شود.

علت این بیماری ناشناخته است ولی در تعدادی بصورت ارثی مشاهده می شود.ضایعات مشابه این بیماری در افراد با کمبود ویتامین Aدیده شده است. در حال حاضر امکان پیشگیری از این بیماری وجود ندارد.رژیم غذایی خاصی در بهبود یا تشدید بیماری موثر نیست.

از صابون های ملایم و غیر معطر باید استفاده نمایید. با یک برس به آرامی محل درگیر را مالـش دهید تا توپی های تجمع یافته از فولیکول مو به طور موقت برطرف شود.از آنجائیکه خشکی پوست باعث تشدید ضایعات می شود باید سعی نمود که پوست محل مورد نظر را با استفاده از نرم کننده ها مرطوب نگاه داشت.


آدرس مطب : شهرک غرب ، بلوار فرحزادی ، روبه روی اریکه ایرانیان، نبش عباسی اناری ، ساختمان زرین1، واحد11
تلفن : 88697489 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آدرس مطببیوگرافیخدمات در مطبمقالات تخصصیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر